Stres jest wyborem i często jest utrwalany przez negatywne, błędne cykle myślenia. A jednak nie musi tak być.

Wykorzystując to ćwiczenie, możesz przeformułować ograniczające cię przekonania i oraz wypracować wspierający cię cyklu myślenia.

Poniższa tabela pomoże ci  rozważyć nieprzydatne i rozwinąć pomocne sposoby myślenie.

Pomyśl o zdarzeniu, które miało lub będzie miało miejsce i uzupełnij poniższą tabelę.

W lewej kolumnie zapisz swoje negatywne myśli, a w prawej kolumnie bardziej pozytywne myśli i uczucia

Na przykład:

 Ograniczające myśliWspierające myśli
Trudne wydarzenie Są straszne korki, spóźnię się na spotkanieSą straszne korki, spóźnię się na spotkanie.
Myśl / przekonanie Życie jest niesprawiedliwe. Zawsze kiedy się śpieszę są straszne korki. (Koncentracja jest poza moją kontrolą) Mogłem wyjść wcześniej. Dotrę na czas. (Mam wpływ na moją koncentrację)
Uczucie Natężenie ruchu frustruje mnie, jestem coraz bardziej zdenerwowany możliwością spóźnienia sięSzkoda, że nie zrobię dobrego wrażenia od samego początku spotkania. Akceptuję to, że nie mam wpływu na to, co dzieje się na drodze. 
Działanie Przeproszę, zwalę wszystko na okropne korki, będę spięty i zdenerwowany podczas całego spotkaniaPrzeproszę, wezmę odpowiedzialność za to, że mogłem wyjść wcześniej, wezmę udział w udanym spotkaniu
WynikWyjechałam za późno. Moje zdenerwowanie wpłynie negatywnie na wynik spotkania. Postaram się uprzedzić o spóźnieniu i wezmę udział w udanym spotkaniu.
Wzmacniająca myślŻycie jest niesprawiedliweZwykle jestem punktualnie. Popełniłam błąd, następnym razem wyjadę wcześniej. 
 Ograniczające myśliWspierające myśli
Trudne wydarzenie   
Myśl / przekonanie    
Uczucie   
Działanie   
Wynik  
Wzmacniająca myśl   

Aleksandra Skwara

Psycholog, psychoterapeuta, mediator rodzinny. Jestem absolwentką psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Oferuje kompleksową pomoc psychologiczną dla rodzin i par dotkniętych kryzysem. Specjalizuję się w psychoterapii par. Oferuję wsparcie w konflikcie okołorozwodowym. Pomagam opracować Rodzicielski Plan Wychowawczy.

Rekomendowane artykuły