Krok 4: szukaj stresu

Poznałeś siebie (wartości, przekonania, silne strony), przyjąłeś postanowienie, że będziesz żył w zgodzie ze swoimi najgłębszymi wartościami, znalazłeś model, który Ci imponuje – czas więc na praktykę. Jeżeli jesteś taki jak większość ludzi – większość czasu spędzasz w swojej strefie komfortu. Masz wyobrażenie o swoim poziomie pewności siebie i adekwatnie do niego podejmujesz działania i wyzwania. Praca nad pewnością siebie polega na tym, że potrzebujesz wyjść poza swoją strefę komfortu. Dzisiaj jeden mały kroczek. Znajdź działanie, które wymaga od Ciebie poczucia pewności siebie, a na które nigdy się nie zdecydowałeś, bo miałeś przekonanie, że pewności owej Ci brakuje.

Załóżmy, że chcesz upomnieć się o podwyżkę u szefa, albo o awans, albo o jedno i drugie. Co trzeba zrobić? To proste – wejść do gabinetu szefa pewnym siebie krokiem i powiedzieć pewnym siebie tonem o co chodzi. Jeśli nigdy tego nie robiłeś – jest to ogromnym stresem. Takiego stresu szukamy. Co będzie pierwszym krokiem w tym procesie – może samo wejście do gabinetu szefa z pewnością siebie? Może samo przywitanie się z szefem z pewnością siebie? Ty wiesz, co jest pierwszym krokiem. Wykonaj go. Jeden mały krok na raz. Wejdź do gabinetu – pewny siebie – ale nie proś o podwyżkę. Porozmawiaj o czymś łatwiejszym, neutralnym, prostym. Kolejnego dnia zrób to samo. Ćwicz pierwszy krok, aż staniesz się ekspertem w jego stosowaniu. Nagradzaj się za to. Jeśli nie wyjdzie – zostaw to, krytyka do niczego nie jest Ci potrzebna. Tylko pełna połowa szklanki się liczy. Ćwicz ten pierwszy krok, aż stanie się dla Ciebie czymś naturalnym. Na tym etapie nie umiesz jeszcze prosić asertywnie o podwyżkę, ale umiesz wchodzić pewnym siebie krokiem do gabinetu szefa.

Innym przykładem poszukiwania stresu może być przypomnienie sobie jakiej trudnej rozmowy unikasz od jakiegoś czasu, chociaż wiesz, że właściwe i korzystne jest jej przeprowadzenie. Podejmij wyzwanie – ale nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Może zacznij od tego, żeby usiąść w towarzystwie tej osoby i zrobić kilka oddechów przeponowych. Pierwszy krok – tylko tyle. Oswajaj sytuację. Poczuj się pewnie. Kiedy będziesz gotowy – przejdź do kroku 5.

Rekomendowane artykuły