Krok 3: znajdź model

Siła modelu polega na tym, że potrafi wydobyć z nas to co najlepsze na poziomie świadomym i podświadomym. Jeśli dla mnie uosobieniem pewności siebie jest na przykład szef, który jest w każdej sytuacji pewny siebie, nawet wtedy kiedy teoretycznie nie powinien być, bo na przykład nie ma wiedzy na określony temat – to kiedy inkorporuję taki model do swojego treningu psychicznego, zacznę go naśladować – to jak się wyraża, jak chodzi, jak się zachowuje, jakim tonem mówi. Część tych obserwacji wyniknie z tego co świadomie zauważę, część jednak przejmę zupełnie tego sobie nie uświadamiając.

Kiedy zaczynałem swoją karierę trenerską, asystowałem często jednemu trenerowi, który był dla mnie dużym autorytetem i którego podziwiałem. Nigdy nie uczył mnie konkretnie co, w jaki sposób mam robić. Jakież zaskakujące było dla mnie, kiedy podczas moich pierwszych treningów potrzebując na przykład uciszyć grupę, robiłem to dokładnie w ten sam sposób jak on, mimo, że nigdy tego nie ćwiczyłem (taki sam ton głosu, te same słowa, ta sama postawa ciała, ta sama łagodność i skuteczność).

Model nie musi być Twoim ideałem we wszystkich aspektach i dziedzinach życia. Tak naprawdę musi być blisko ideału tylko w jednej dziedzinie – tej, którą modelujesz – na przykład jeśli modelujesz pewność siebie – to musi być osoba, która jest według Ciebie bardzo pewna siebie.

Pewność siebie u wybranego modela możesz tu rozpatrywać na kilku poziomach:

  1. Fizyczny – lubisz na niego patrzeć, jak się porusza, jakie gesty wykonuje.
  2. Emocjonalny – swoją pewnością siebie budzi w Tobie pozytywne emocje – niekoniecznie pewność siebie, to może być na przykład poczucie bezpieczeństwa albo szacunek.
  3. Mentalny – ważne aby imponował Ci poziom optymizmu tej osoby i jej zdolność do koncentracji. Paradoksalnie to nie musi być osoba bardzo inteligentna. Jeśli czujesz, że jesteś inteligentniejszy, tym łatwiej będzie Ci wypracować pewność siebie (bo przecież jeśli zmodelujesz ruchy, oddychanie, gesty, emocje i do tego jeszcze jesteś inteligentniejszy – tym bardziej pewny siebie będziesz).
  4. Duchowy – występuje w obronie wartości, które są Tobie bliskie (na przykład jeśli cenisz lojalność – on lub ona kojarzy Ci się z kimś, kto jest lojalny, otacza się takimi ludźmi i nagradza lojalność).

Rekomendowane artykuły