Filar 8 – pozytywne nastawienie

Poszukaj perspektywy, która pomoże ci złapać dystans

Pozytywne nastawienie to postawa pełna akceptacji, entuzjazmu i energii. Kiedy doświadczasz poczucia niezgody na jakieś działanie, które wykonujesz, zadaj sobie pytanie: kto wybrał, że będę to robił, kto o tym zdecydował? Odpowiedź, wbrew pozorom, zawsze będzie ta sama – to ty dokonujesz tych wyborów. Nawet jeśli szef zlecił ci jakieś zadanie, to ty, biorąc pod uwagę swoje interesy, podejmujesz decyzję – tak, zrobię to, lub nie, nie zrobię tego. Uświadomienie sobie tego faktu zmienia perspektywę i nastawienie. Bo skoro to ja wybieram, to jaki mam powód, aby sabotować własne decyzje? Jeśli nadal czujesz sprzeciw, to może to oznaczać, że robisz coś wbrew sobie. Co ci to mówi o twoich wartościach i potrzebach? Jak możesz je zaspokoić?

            Ćwiczenie

Oto moja ulubiona technika, która pomaga mi uwolnić się od oczekiwań wobec samej siebie, innych ludzi i rzeczywistości, a przede wszystkim zobaczyć, ile mam, i jak bardzo to, co mam i czego doświadczam, jest dobre.

Kiedy pojawia  się np. myśl, że jestem niewystarczająco ładna, pytam siebie, co powiedziałabym o sobie takiej, jaką jestem teraz, za dwadzieścia lat. I od razu widzę, jak cudowne jest to, co jest teraz!  Albo kiedy myślę o swoich ograniczeniach, o tym, że nie mogę tego czy tamtego, przywołuję na myśl kogoś, kto już odszedł i kto nie może doświadczać nawet ułamka tego życia, które jest moim udziałem. Poszukaj perspektywy, która pomoże ci złapać dystans.

Rekomendowane artykuły