Filar 7 – odpowiedzialność za własne życie

Czy mogę zmienić to, co mnie irytuje?

To już przedostatnia baza i siódmy filar wewnętrznej pewności siebie. „Taki już mój los”, „co ja mogę”, „przecież to nie ode mnie zależy, jaką mam pracę” – to wypowiedzi świadczące o postawie bezradności, zdawania się na los i przypadek. Będąc prawdziwie pewnym siebie, bierzesz stery we własne ręce. Rozumiesz, że tylko od ciebie zależy, jak będziesz się czuł.

                Ćwiczenie

Aby wzmocnić poczucie odpowiedzialności za własne życie:

  1. możesz wypisać istotne rzeczy, które cię złoszczą, irytują, frustrują lub z których jesteś niezadowolony w pracy i w życiu osobistym.
  2. podziel te sytuacje na cztery grupy:
  3. te, na które masz wpływ i starasz się je zmienić;
  4.  te, na które nie masz wpływu, a jednak działasz;
  5. te, na które masz wpływ, ale nie podejmujesz działania,
  6. te, na które nie masz wpływu i nie podejmujesz działań.

 Zastanów się, jak często poświęcasz energię na to, na co nie masz wpływu? Jakie są tego efekty? Czy są takie sytuacje, które cię irytują, masz na nie wpływ, ale nie podejmujesz działania? Jakie najmniejsze kroki mógłbyś podjąć już teraz, aby pełniej zaspokoić swoje potrzeby już dziś? Podejmij śmiałą decyzję, żeby zacząć działać w sferze „mam wpływ”, a nie trwonić cennej energii w „nie mam wpływu”. Każdego dnia, kiedy doświadczasz frustracji, zadaj sobie pytanie: czy mogę zmienić to, co mnie irytuje? Jeśli tak, działaj.

Rekomendowane artykuły