Codzienne życie pełne jest sytuacji trudnych, pełnych napięć i stresu. Gdy nie potrafimy efektywnie radzić sobie ze stresem, może on stawać się groźny dla naszego zdrowia i jakości życia. Dlatego ważna jest wiedza na temat tego, czym jest stres, kiedy jest dla nas szkodliwy i jak możemy sobie z nim radzić w codziennym życiu. Pojęcie stresu do nauki o zdrowiu wprowadził Hans Selye określając nim niespecyficzną reakcje naszego organizmu na wszelkie stawiane organizmowi zadania. Bodziec wywołujący reakcję stresową nazywany jest stresorem i może nim być zarówno trudne zdarzenie, ale również przebywanie w pomieszczeniu, w którym panuje ciągły hałas. Jednak nie każdy stres jest zły tzw. eustres – mobilizuje nas do działania i ułatwia radzenie sobie w trudnych sytuacjach (np. gdy występujemy publicznie, czy zdajemy egzamin).
„Stres jest naszym sprzymierzeńcem, jeśli jest ograniczony w czasie, jego natężenie zaś nie przekracza umiarkowanego, właściwego dla danego organizmu poziomu”, (Perczak, 2009).
Jeśli jednak żyjemy w ciągłym stresie, niesie on za sobą niebezpieczne konsekwencje. Przechodzi w tzw. dystres, czyli stres długotrwały, stając się dla nas i naszego organizmu szkodliwy. Najtrudniejsze w dystresie jest to , że gdy trwa długo po prostu nasz organizm się do niego przyzwyczaja i przestajemy go czuć. Dystres, który jest długotrwały prowadzi do wyczerpania zasobów naszego organizmu. Wówczas może to prowadzić do:
– podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi,
– zaburzeń miesiączkowania/ zaburzeń erekcji,
– obniżenia ogólnej odporności organizmu (większej podatności na infekcje),
– zaburzeń snu,
– problemów z koncentracją i zaburzeń pamięci,
– obniżenia nastroju, motywacji do działania i zniechęcenia,
– zaburzeń nerwicowych,
– ogólnej drażliwości,
– chorób układu krążenia,
– zaburzeń układu oddychania – astmy, hiperwentylacji,
– zaburzeń układu trawiennego – wrzodów żołądka,
– chorób skóry.
Jak możemy sobie pomóc? Na naszej stronie znajdziesz serię ćwiczeć!