Przypowieść – „Po prostu być”

 Beztroska stonoga wiodła ciche i spokojne życie w dżungli, wolna od wszelkich zmartwień – aż do dnia, gdy spotkała żabkę filozofkę, która zadała jej dziwne pytanie:

 – W jakiej kolejności poruszasz nogami, kiedy chodzisz? – zapytała. Żabkę interesowało to, w jaki sposób stonoga decyduje, którą nogę ruszyć pierwszą, a którą następną? I na dodatek, jak ze stu nóg wybrać tę, od której zacząć? Radzenie sobie z tyloma nogami wydawało się jej wielkim problemem i nie mogła się doczekać, aby rozwiązać tę zagadkę. Stonoga była raczej zaskoczona i niepewna:

 – W taki sposób chodziłam całe moje życie i nigdy nie zadałam sobie tego pytania. Daj mi chwilę na zastanowienie – powiedziała, stojąc przez moment w bezruchu i cichutko zastanawiając się nad odpowiedzią.

 – Hmm – pomyślała – żaba ma rację. Którą nogę stawiam jako pierwszą? 

Po czym stonoga spróbowała zrobić krok do przodu, ale… o rety! Nogi jej się zaplątały i przewróciła się. Obróciła się do żaby i powiedziała: – Proooooszę! 

Moja droga żabko, nigdy więcej nie zadawaj tego pytania żadnej innej stonodze. Całe życie chodziłam sobie bez problemu, a teraz… nie mogę się ruszyć! 

Historia zen

Rekomendowane artykuły