Wszyscy jesteśmy świadomi fizjologicznych korzyści płynących z ćwiczeń, ale korzyści psychologiczne są równie imponujące i poparte badaniami.

Stwierdzono, że wprowadzenie do agendy każdego dnia ćwiczeń fizycznych poprawia nastrój; zmniejsza odczuwany stres; oraz zwiększa optymizm, wiarę w siebie, odporność i otwartość na rozwój.

Ćwiczenia nie muszą być ekstremalne, aby były skuteczne. Nawet skromny poziom aktywności fizycznej, jeśli jest wykonywany regularnie, zapewnia stałe wsparcie dla dobrego samopoczucia psychicznego, nastawienia na wzrost i zmniejszenia poziomu stresu.

Oto pięć wskazówek, które pomogą Ci stworzyć bardziej ugruntowaną praktykę uważności podczas ćwiczeń:

1. Przygotuj umysł.

Często podchodzimy do ćwiczeń już spięci napiętym harmonogramem. Upewnij się, że poświęcisz trochę czasu na sprowadzenie swojego umysłu do stanu neutralnego przed rozpoczęciem ćwiczeń. Kilka minut głębokiego, przemyślanego oddechu powinno pomóc oczyścić umysł przed rozgrzewką.

2. Stwórz cel za każdym razem, gdy ćwiczysz.

Ćwiczenia są często powiązane z jednym celem: utratą wagi. Chociaż ten cel może być w porządku na dłuższą metę, stworzenie innego celu wokół tego celu końcowego może pomóc w utrzymaniu koncentracji. Może to być wszystko, od ćwiczeń przez określony czas lub skupienia się na określonej grupie mięśni, po zapewnienie sobie porcji energii na cały dzień lub zmniejszenie stresu.

3. Zwolnij.

Nie traktuj ćwiczeń jako kolejnej rzeczy do zrobienia na twojej liście, którą trzeba pośpieszyć i odhaczyć. Daj sobie pozwolenie na poświęcenie czasu, zaangażowanie całego ciała oraz uznanie i docenienie korzyści, jakie ćwiczenia przynoszą twojemu umysłowi i ciału.

4. Zwróć uwagę na swój oddech.

Kiedy twój umysł zacznie błądzić, skup swoją uwagę z powrotem na oddechu. Skoncentruj się na wdechu, przez nos i wydechu. Poczuj, jak twój oddech przepływa przez twoje ciało i znowu się wydostaje.

5. Pamiętaj o refleksji.

Poświęć chwilę po treningu, aby zastanowić się, jak się czujesz. Podczas odpoczynku zwracaj uwagę na zwalniające tętno, rozciąganie mięśni i oddychanie. Pozwól sobie na satysfakcję z pracy, którą włożyłeś w dbanie o swoje zdrowie.

Joanna Kaczmarczyk

Joanna Kaczmarczyk Absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Opolskiego oraz podyplomowych studiów coachingu w Wyższej Szkole Bankowej w Opolu. Prowadzi coachingi dla średniej i wyższej kadry managerskiej. Specjalizuje się w coachingach grupowych i zespołowych z wykorzystaniem narzędzi coachingowych Ponts of You i The Coaching Maps (proces cochingowy układany jest na podstawie diagnozy potrzeb szkoleniowych), a także w executive coachingu, business coachingu i life coachingu.

Rekomendowane artykuły