3-minutowa przestrzeń do oddychania

To ćwiczenie jest łatwe i szybkie do wykonania i naprawdę przydatne w rozpoczęciu praktyki uważności.

Podczas medytacji i skanowania ciała często pojawiają się myśli, a utrzymanie spokojnej i jasnej głowy może być wyzwaniem. To ćwiczenie może być idealną techniką dla osób żyjących szybko i intensywnie. Ćwiczenie podzielone jest na kroki, każdy po jednej na minucie:

  1. Pierwszą minutę spędzasz na odpowiedzi na pytanie „jak się teraz czuję?” jednocześnie skupiając się na uczuciach, myślach i odczuciach, które się pojawiają.
  2. Drugą minutę spędzasz na utrzymywaniu świadomości oddechu.
  3. Ostatnia minuta jest wykorzystywana do rozszerzenia uwagi na zewnątrz od oddechu, wyczuwania, w jaki sposób oddychanie wpływa na resztę ciała.

Zachowanie spokojnego umysłu może być dość trudne i często pojawiają się myśli. Nie chodzi o to, aby je blokować, ale raczej pozwolić im wejść do twojego umysłu, a następnie ponownie zniknąć. Spróbuj je po prostu obserwować.

Jak w przypadku wszystkich ćwiczeń  rozwijających uważność, także w przypadku tego upłynie  trochę czasu, zanim zobaczysz korzyści. Sztuką jest wytrwać. 

Aleksandra Skwara

Psycholog, psychoterapeuta, mediator rodzinny. Jestem absolwentką psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Oferuje kompleksową pomoc psychologiczną dla rodzin i par dotkniętych kryzysem. Specjalizuję się w psychoterapii par. Oferuję wsparcie w konflikcie okołorozwodowym. Pomagam opracować Rodzicielski Plan Wychowawczy.

Rekomendowane artykuły