Wiele poradników, wielu trenerów i psychologów sugeruje, aby wypisać swoje silne strony, cechy, sukcesy – to oczywiście jest przydatne, ale często nie wystarcza (cóż z tego, że potrafię świetnie jeździć samochodem, mam ponad 20 lat praktyki, setki tysięcy przejechanych kilometrów, żadnego wypadku – nie jest to bardzo istotne dla mnie w tej chwili, ponieważ już do tego przywykłem).
Inna sugestia – pozbądź się negatywnych myśli na swój temat i obciążających uczuć wygląda na świetną radę, z małym zastrzeżeniem, że może być trudna do wykonania (niby jak mam to zrobić, kiedy zewsząd atakują mnie negatywne myśli, a dominującym uczuciem jest złość, najczęściej tłumiona?).
Pewność siebie buduje się najszybciej, kiedy sukcesy następują teraz, w ostatnim czasie, w obszarach, które były dla mnie wyzwaniem. Dziś pokażę Ci jak pracujemy na coachingu 8xO z budowaniem poczucia pewności siebie w relacjach interpersonalnych.
Krok 1: poznaj siebie
Być może pamiętasz film Zapach kobiety, w którym Al Pacino w jednej z końcowych scen występując w obronie uczciwego, zagrożonego wydaleniem z uczelni studenta wygłasza niezwykle inspirującą mowę. W pewnym momencie odnosi się do swojego życia Dotarłem teraz do rozstaju dróg, muszę podjąć decyzję. Zawsze wiedziałem co jest dobre, tylko nigdy tego nie robiłem. Dlaczego? Dlatego, że było to cholernie trudne.
Życie w zgodzie z własnymi najgłębszymi wartościami może być trudne. Często otoczenie wcale nie nagradza nas za to. Pamiętam jednego dyrektora finansowego, pracującego w oddziale dużej firmy który bardzo cenił zdrowy rozsądek, przejrzystość, lojalność, harmonię, szacunek dla innych, uczciwość, sprawiedliwość i troskę o innych. W jego zespole panowała bardzo dobra atmosfera, natomiast nie wszystko było wykonywane na czas i nie zawsze w takiej formie w jakiej życzył sobie tego zarząd. W dalszej części artykułu opowiem Ci, co się z nim stało.
Kluczowe w pierwszym kroku jest poznanie hierarchii własnych wartości, ponieważ leżą one w rdzeniu Twojej istoty i bardzo trudno je zmienić. Sukces osiągnięty za pomocą kompromisu ze swoimi wartościami jest często jak sprawne wspięcie sią na drabinę z niemiłym zaskoczeniem na ostatnim szczeblu, że drabina była przystawiona do niewłaściwego drzewa.
W kroku pierwszym ważne abyś poznał też własne przekonania – te łatwiej zmienić i w razie potrzeby zastąpił je takimi, które Cię wspierają. Przydaje się tutaj wypracowanie nawyku widzenia pełnej połowy szklanki (poznanie swoich silnych stron i koncentracja na nich).
Niezwykle ważne jest także uświadomienie sobie jak Twój oddech i pozycja ciała budują lub niszczą pewność siebie. Sprawne używanie przepony pozwala na używanie jej w głębokim stresie, kiedy wydaje się to całkowicie nienaturalne. To daje bardzo czytelny sygnał Twojemu umysłowi, a za jego pośrednictwem całemu ciału, że czas się zrelaksować. Pewność siebie automatycznie wzrasta. Podobnie poznanie mikrogestów i mikroruchów które zmieniają Twój poziom kortyzolu (hormon stresu) i testosteronu (hormon dominacji) pozwala w ciągu sekund zmienić poziom pewności siebie (co było przedmiotem badań Amy Cuddy z Harvard Business School).