Oddychaj świadomie! – ćwiczenie

Ćwiczenia oddechowe mogą być skutecznym sposobem na zrelaksowanie ciała. Siedzenie w wygodnej pozycji i skupianie uwagi na oddechu pomaga zmniejszyć napięcie, umożliwia osiągnięcie stanu relaksu oraz uwolnić się od stresu.

Świadomość oddechu  została stworzona, aby pomóc nam pielęgnować uważną świadomość własnego oddechu, doświadczać „tu i teraz”, zamiast dać się pochłonąć natrętnym myślom.

Ćwiczenie może być przydatne w chwilach niepokoju, aby oderwać kogoś od jego myśli lub jako ćwiczenie uważności.

Świadomość oddechu

1. Siedząc w wyprostowanej pozycji lub leżąc na plecach, znajdź wygodną pozycję, którą możesz wytrzymać przez kilka minut.

2. Uwolnij niepotrzebne napięcie i delikatnie przenieś swoją świadomość na oddech.

3. Musisz tylko obserwować swój oddech, niczego nie zmieniać.

4. Obserwuj ruchy i odczucia w swoim ciele przy każdym wdechu i wydechu.

5. Pozwól swojej uwadze podróżować wraz z powietrzem przechodzącym przez nos i gardło do płuc, czując rozszerzanie się klatki piersiowej i brzucha.

6. Kontynuuj to przez kilka minut.

Wypróbuj Świadomość oddechu i  ćwicz go codziennie.

Joanna Kaczmarczyk

Joanna Kaczmarczyk Absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Opolskiego oraz podyplomowych studiów coachingu w Wyższej Szkole Bankowej w Opolu. Prowadzi coachingi dla średniej i wyższej kadry managerskiej. Specjalizuje się w coachingach grupowych i zespołowych z wykorzystaniem narzędzi coachingowych Ponts of You i The Coaching Maps (proces cochingowy układany jest na podstawie diagnozy potrzeb szkoleniowych), a także w executive coachingu, business coachingu i life coachingu.

Rekomendowane artykuły