Są sytuacje, kiedy okazujesz miłość drugiej osobie, a ona nie odczytuje tego w ten sam sposób. Związane jest to z tym, że może mieć inny język okazywania miłości niż Ty.
Poznaj najpierw jakie to języki:

 1. Wyrażenia afirmatywne – czyli okazywanie miłości słowami. Mogą być wypowiedziane wprost („Kocham Cię”, „Jesteś dla mnie ważna/y”, „Uwielbiam spędzać z Tobą czas”, „Pięknie wyglądasz” itp.) lub pośrednio (miłosne liściki, dłuższe listy, kartki, sms, maile). Są to komplementy, słowa ośmielające i/lub uznania.
 2. Dotyk – ważne dla osoby są przelotne dotykowe oznaki miłości, jak również zamierzone gesty (złapanie za rękę, przytulenie, objęcie, położenie reki na ramieniu muśniecie warg, pocałunek, poprawienie włosów, pogłaskanie itp.)
 3. Drobne przysługi – polegają na pomocy ukochanej osobie, służąc jej lub wyręczając
  w czymś. Może to być przygotowanie posiłku, pomoc w zadaniu/obowiązku, nauczenie czegoś, wytłumaczenie, zadbanie o jej odpoczynek/czas wolny dzięki Twojemu wsparciu.
 4. Dobry czas – rozumiemy jako całkowite skupienie się na kimś, taka 100-procentowa obecność. To spacer we dwoje, patrzenie sobie w oczy, przebywanie wspólnie bez rozpraszaczy (telefonu, TV) lub też spędzanie czasu razem leżąc i nic nie robiąc, bądź oglądając wspólnie wybrany film, a następnie dyskutując na jego temat, czy po prostu zwykła rozmowa.
 5. Przyjmowanie podarunków – podarunki są namacalnym i wizualnym symbolem miłości. Dla osób z tym dominującym językiem miłości, upominki mają duże znaczenie emocjonalne. Lubią otrzymywać wszelakie podarunki: własnoręcznie wykonane, kupione, o mniejszej lub większej wartości. To oczywiście jest kwestia indywidualna. Jedna osoba woli piękny zakupiony bukiet kwiatów, a innej wystarczą kwiaty zebrane na łące.

Teraz poznaj jaki jest Twój dominujący język miłości (może być ich kilka). Są dwa sposoby, aby się tego dowiedzieć. 


Pierwszy (krótszy):

Można ocenić swoje dominujące języki miłości na podstawie analizy swoich preferencji.
Nie spiesz się, daj sobie chwilę, zaufaj intuicji, spójrz na poniższe stwierdzenia i uszereguj
je w kolejności osobistego znaczenia (od 1 do 5, gdzie 1 – najlepiej mnie opisuje,
zaś 5- najmniej mnie opisuje):

 • Lubię jak okazywana mi jest miłość słowami, np. „kocham Cię”, „jesteś dla mnie ważna/y” oraz gdy otrzymuję komplementy itp.
 • Znakiem miłości są dla mnie podarunki (małe, duże, kupione, zrobione).
 • Chciałbym/chciałabym spędzać więcej czasu wspólnie, we dwoje, bez żadnych rozpraszaczy. Tylko ty i ja.
 • Uwielbiam jak moja kochana osoba mnie dotyka, daje mi to poczucie bezpieczeństwa
  oraz bycia kochanym/ą.
 • Duże znaczenie ma dla mnie wyręczenie w obowiązkach, wykonanie przysługi.

Drugi (troszkę dłuższy):

Wypełnienie sprawdzonego testu, w którym znajduje się 30 stwierdzeń. Po jego zakończeniu uzyskasz raport Twoich języków miłości.

Link do aplikacji (nie trzeba jej instalować): www.bit.ly/5jezykowmilosci

Poznając języki miłości i obdarzając uczuciem drugą osobę należy pamiętać, że Twój dominujący język miłości może różnić się od preferowanego przez Twoją ukochaną osobę. Ważne jest, żebyś poznał jej/jego język i obdarzał ją/jego ulubionym rodzajem.  Może być to trudne, jednak pamiętaj, że najfajniejsze jest poznawanie i uczenie się drugiej osoby.

Jeżeli potrzebujesz więcej pomysłów oraz inspiracji do każdego z języków miłości
to zapraszam na moje social media i ostatnie wyzwanie „JęzykLOVE”.

FB: https://www.facebook.com/r.lubowiecki

Insta: https://www.instagram.com/robertlubowiecki/

Robert Lubowiecki

Coach relacji intymnych, seksuolog, terapeuta pedagogiczny, coach systemowy, grupowy i zespołowy, trener,, nauczyciel akademicki, pedagog, oligofrenopedagog, konsultant kryzysowy, streetworker. Współpracownik stowarzyszenia PoMOC, przeciwdziałającemu handlowi ludźmi i pomagającym ofiarom przymuszonej prostytucji. Autor seksuologicznych warsztatów dla młodzieży, które prowadzi w całym kraju. Uczestnik wielu konferencji i szkoleń dotyczących ludzkiej seksualności i relacji. Twórca i trener warsztatów dla par z budowania bliskości i wzmacniania relacji
miłosnych i seksualnych. Człowiek łączący i dotykający w pracy z parami stref duchowych, cielesnych i psychicznych. Aktywny działacz społeczny i propagator relacji opartych na dialogu i radości.

Rekomendowane artykuły