Chociaż praktyki uważności nie są skomplikowane i można je łatwo zintegrować z codziennym życiem, potrzebujesz czasu, aby stały się nawykiem. Początkowo konieczne jest planowanie i wysiłek, aby wprowadzić nowe praktyki i utrzymać stałą koncentrację.
Pamiętaj jednak, jak ważna jest uważność w naszym życiu. Poniższe wskazówki pomogą Ci zagościć uważnej fotografii w Twoim życiu:
- Uczyń uważną fotografię priorytetem.
- Staraj się ćwiczyć uważność (fotografia i inne praktyki) przez pięć dni w tygodniu.
- Stwórz rytuał wokół uważnej fotografii. Miej wszystko, czego potrzebujesz, pod ręką (aparat fotograficzny lub telefon, notatnik i długopis).
Zapytaj siebie:
Gdzie pójdę?
Pójdę sam czy z kimś?
Jak mogę zapewnić sobie komfort?
Stwórz nowy nawyk
- Wybierz regularny czas i pozwól na co najmniej 20 nieprzerwanych minut. Możesz zacząć od zaledwie pięciu minut i stopniowo zwiększać czas.
- Zaakceptuj, że nie możesz wymusić uważności, ale praktyka to ułatwi. Odpuść oczekiwania.
- Nie bądź rozczarowany, gdy przejrzysz wykonane zdjęcia i nie okażą są o takie, jak się spodziewasz. Są subiektywne, zaakceptuj to.
- Kontynuuj uważne fotografowanie przez miesiąc, próbując różnych zadań. Być może pewnego dnia skupisz się na kolorach, emocjach, liczbach, przeszłości, teraźniejszości i przyszłości itp. Przejrzyj książkę lub czasopismo, znajdź słowo, które cię interesuje i użyj go jako tematu na dany dzień.
Zadbaj o ciszę
Chociaż posiadanie aparatu w telefonie jest wyraźną zaletą, ma to również pewne wady. Jeśli jest to tylko możliwe i nie oczekujesz żadnych pilnych wiadomości, wyłącz powiadomienia lub, jeszcze lepiej, przełącz się na tryb samolotowy i uwolnij się, od rozpraszających bodźców by być bardziej uważnym podczas praktykowania uważnej fotografii.
Unikaj przesyłania zdjęć do mediów społecznościowych, a nawet myślenia o tym, przynajmniej na początku. Wyobrażanie sobie, że inni oglądają Twoje zdjęcia, może ograniczyć Twoją przyjemność i poczucie obecności „tu i teraz” podczas ich robienia.
Odświeżam scenę
Jeśli chcesz sfotografować znajomy widok, zadaj sobie pytanie:
- Czy mogę tego doświadczyć tak, jakby widział to po raz pierwszy?
- Czy mogę zobaczyć w nim coś, czego nigdy wcześniej nie widziałem?
- Czy mogę na to spojrzeć z innej perspektywy?
Takie pytania mogą zachęcić do docenienia chwili i zobaczenia tego, co jest przed obiektywem aparatu, jakby był to pierwszy raz. Podczas późniejszego przeglądania zdjęć zwróć uwagę na wcześniej niewidoczne cechy.
Zmniejsz liczbę
Dzięki fotografii cyfrowej możemy bez dużych kosztów robić nieskończoną liczbę zdjęć. Aby jednak zaangażować się świadomie i stać się bardziej obecnymi, zmniejsz liczbę robionych zdjęć.
Kiedy jesteś na wakacjach, rozważ ustawienie dziennego limitu liczby robionych zdjęć.
Ograniczenie się do trzech ujęć pomoże ci bardziej zaangażować się w proces i scenę, stając się „cichym świadkiem” (Gottlieb, 2014).
Akceptowanie tego, co utrwalasz
Przeglądając zrobione przez siebie zdjęcia, szukaj przyjemności w tym, co zostało uchwycone i momencie, w którym to się działo, a nie w sprawach technicznych.
Nie trać z oczu piękna. Niechciany cień lub odbicie może być równie piękne jak wschód lub zachód słońca.
Przyjmuj to, co się zadziało, zamiast dążyć do perfekcji lub stawiać nierealistyczne oczekiwania.
Przed wykonaniem zdjęcia zatrzymaj się na chwilę i zadaj sobie pytanie:
- Dlaczego robię to zdjęcie?
- Jaką historię ma opowiedzieć obraz?
Poszukaj sposobów na uchwycenie tego, co zwykle uważa się za piękne, a co nie.