Tylko około 2 proc. osób nigdy nie doświadcza niespójności między odczuwaną niepewnością a prezentowaną na zewnątrz pewnością siebie. Prawie połowa badanych deklaruje, że zdarza im się to często. Zakładamy maski i pokazujemy się jako osoby pewne siebie, choć w środku czujemy co innego. Dzięki temu często osiągamy sukcesy zawodowe, rozwijamy biznesy, realizujemy swoje cele. I nie ma w tym nic złego. Warto jednak zadbać, aby do fasady dobudować stabilne fundamenty wewnętrznej pewności siebie. Wtedy będziemy mogli zarówno osiągać sukcesy, jak i mieć głębokie poczucie spełnienia i szczęścia.
Filar 1 – samoświadomość – pogłębianie samoświadomości jest wychodzeniem z uśpienia.
Pierwszy filar, a zarazem klucz do zbudowania prawdziwej wewnętrznej pewności siebie, to samoświadomość. Trudno jest cokolwiek zrobić z tym, o czym nie wiemy, że istnieje. Pierwszym krokiem w budowaniu pewności siebie jest pogłębienie kontaktu ze sobą: z tym, co czujesz, co myślisz, obserwowanie tego, jak się zachowujesz, weryfikowanie swoich założeń na temat siebie, innych i świata. Tu bije źródło, od którego zaczyna się zmiana.
Wielu z nas żyje jak we śnie. Doświadczamy emocji, ale nie zatrzymujemy się, żeby ich posłuchać; myśli płyną nam cały czas przez głowę, ale nie jesteśmy ich do końca świadomi. Pogłębianie samoświadomości jest wychodzeniem ze stanu uśpienia, konfrontowaniem założeń z prawdą. To, w jakim stopniu jesteś siebie świadomy, decyduje o tym, jak pewnie czujesz się z ludźmi, jak trafnie i szybko podejmujesz decyzje, jak dobrze możesz wykorzystać swój potencjał. Im lepiej siebie znasz, tym bardziej pewny siebie możesz się stać. Im mniej siebie znasz, tym mocniej prawdopodobnie będziesz musiał się wewnętrznie trzymać, żeby nic ci się nie „wymsknęło” i nie zdradziło, jaki naprawdę jesteś, co naprawdę myślisz i czego naprawdę chcesz.
Ćwiczenie:
Wspaniałym oraz prostym narzędziem pogłębiania samoświadomości jest technika codziennych pytań. Możesz dzięki nim przyglądać się ważnym aspektom swojego życia. Na przykład, jeśli chcesz się dowiedzieć, na ile czujesz się szczęśliwa w związku, możesz codziennie, przez wybrany okres, zaznaczać, na ile na skali od 1 do 10 każdego dnia czułaś się szczęśliwa ze swoim mężczyzną i jakie wydarzenie najbardziej na to wpłynęło. Dzięki temu świadomie spojrzysz na to, jak w rzeczywistości czujesz się w tej relacji. Dodatkowo być może zainspiruje cię to też do uważniejszego dbania o związek. Codzienne pytania można zastosować właściwie do każdego obszaru życia, którego chcesz być bardziej świadomy. Są szczególnie pomocne do przyjrzenia się sytuacjom, w których doświadczasz poczucia braku satysfakcji. Do moich ulubionych codziennych pytań należą: za co jestem teraz wdzięczna? Co mnie dzisiaj ucieszyło? Czego teraz potrzebuję?