Filarem równowagi w życiu są dwie umiejętności:

  1. Zauważanie siebie – ciekawość swoich uczuć i potrzeb, rozpoznawanie nastroju, rozpoznawanie poziomu przeciążenia, wiedza o tym co lubię i co dodaje mi sił, oraz wiedza o tym co odbiera mi siły
  2. Troska o siebie – podejmowanie świadomych działań, które płyną z intencji bycia dobrym/dobrą dla siebie. To celowe wybieranie tego co mi służy i co mi pomoże, zamiast poddawanie się presji, albo wybieranie półśrodków.

Tych umiejętności nie ma w planie lekcji w żadnej szkole. Czasami nie ma też tej lekcji w domu. Być może jest to lekcja, którą potrzebujemy odrobić sami.

Czasami dbanie o siebie interpretujemy jako egoizm. Jak zajmować się sobą i o siebie się troszczyć, skoro w świecie bliższym i dalszym jest tyle do zrobienia? 

I jeśli staniemy się zajęci dla świata, dla innych, czasami dla siebie ale w niekonstruktywny sposób, to możemy siebie zgubić i wpaść w pułapkę zbytniego zaangażowania w coś, co zabiera nas od życia.

Umiejętność opiekowania się sobą to wzięcie odpowiedzialności za samych siebie. To uznanie, że potrzebujemy odpoczywać i się regenerować, żeby móc działać dla innych, dla świata i dla siebie.

Od małego uczymy się, że ktoś o nas dba. Początek naszego życia to wręcz zależność od troski innych. Jednak w czasie, kiedy dorastamy, albo jesteśmy dorosłymi potrzebujemy uczyć się stawania po swojej stronie, dbania o siebie, sprawiania sobie przyjemności i regenerowania sił.

Zauważ siebie:

Ćw 1.  Empatia dla siebie

Człowiek „podejmuje mądre decyzje

życiowe, jedynie wówczas, gdy z odwagą 

w każdej chwili życia wsłuchuje się w siebie,

w swoje własne ja” Abraham Maslow

Nawet teraz jak czytasz te słowa, zatrzymaj się na chwile.

Zauważ o czym myślisz, jakie myśli pojawiają się w Twojej głowie?

Zauważ jak te myśli odbijają się w emocjach? Co czujesz? Na początku tej nauki możesz skorzystać z listy uczuć opracowanej przez Marshalla Rosenberga– lista emocji

Jakie sygnały odbierasz w swoim ciele?

Może czegoś potrzebujesz? Może czegoś byś chciał/chciała? Podpowiedzi szukaj na liście potrzeb Marshalla Rosenberga – lista potrzeb

Jakie działania możesz podjąć, aby być bliżej tego czego chcesz?

Ćw 2.  Dzień dobry

Codziennie rano, kiedy jesteś w łazience i spoglądasz na siebie w lustrze, powiedz sobie „Dzień dobry”

Ćw. 3 Pytanie o potrzeby

Co jakiś czas w ciągu dnia zadaj sobie pytanie – czego teraz potrzebuję? Jak mogę o siebie zadbać? Co się teraz we mnie dzieje? (czasami ułatwieniem w wykonaniu tego ćwiczenia jest ustawienie sobie przypomnienia w telefonie. Kiedy usłyszysz dźwięk zadaj sobie te pytania)

Ćw 4. Wzmocnij serce

Połóż rękę na swoim sercu i powiedz sobie w myślach: 

„chcę dla siebie dobrze”, 

„tak, teraz czuję … (każda emocja jaka w danym momencie w Tobie jest) i to jest ok. Tak się właśnie teraz czuję”

„nie wyszło tak jak chciałam, bardzo mi zależało i teraz jest mi smutno… i jestem dla siebie ważna/ważny”

„widzę jak bardzo się staram, jak mi zależy”

Troska o siebie:

Ćw 1. Lista 

Zrób listę 20 rzeczy, które bardzo lubisz robić. Po zrobieniu listy, przejrzyj ją ponownie i dopisz daty, kiedy ostatnio miałaś/miałeś okazję robić te rzeczy. Wybierz jedną, którą zaplanujesz w najbliższym czasie. Czasami robienie dobrych dla siebie rzeczy trzeba zaplanować i wpisać w kalendarz. Szczególnie kiedy jesteśmy przemęczeni i zestresowani, a w naszym życiu nie dzieje się dobrze, nie przychodzi nam z łatwością wybieranie dobrego dla siebie.

Ćw 2. Czynności karmiące

Zrób przegląd jednego, zwykłego dnia. Zapisz wszystkie czynności, które w danym dniu wykonywałaś/wykonywałeś. Zaznacz, które z tych czynności były dla Ciebie wyczerpujące, odbierające energię, a które dodawały energii i były karmiące. Jak możesz w swoją codzienność wpleść więcej karmiących czynności?  Zrób listę tego, co dodaje Ci energii?

Ćw. 3 Przyjemniaczki

Zrób listę zajęć trwających od kilku minut do kilku godzin, które są dla Ciebie przyjemne i wartościowe. Inspirują Cię, dodają życiowej energii, są motywujące.

Joanna Szeluga

Najkrócej opisałabym swoją pracę jako organizowanie doświadczenia i towarzyszenie w rozwoju,
w zmianie. Jako psycholog – inspirację czerpię z psychologii pozytywnej i wypracowanych przez nią teorii i narzędzi dotyczących spełnionego życia. Bycie coachem to wspieranie w dążeniu do zmiany. To bycie w drodze Klienta i z Klientem. Jako trener – prowadzę warsztaty dotyczące przywództwa, komunikacji, emocji, stresu i kreatywności.

Rekomendowane artykuły